ОТ 30 НОЕМВРИ ДО 31 ДЕКЕМВРИ СЕ ПОДАВАТ ДЕКЛАРАЦИИТЕ ЗА ПОЛЗВАНЕ НА ДАНЪЧНИ ОБЛЕКЧЕНИЯ ЧРЕЗ РАБОТОДАТЕЛЯ ЗА ДЕЦА И ЗА ДЕЦА С УВРЕЖДАНИЯ
Уважаеми колеги,
Напомняме, че от 30 ноември до 31 декември 2024 г. можете да подавате документи към своя работодател за упражняване на правото Ви на данъчни облекчения за деца и данъчни облекчения за деца с увреждания.
В предходните години сме давали подробна информация относно конкретни хипотези и въпроси, свързани с тези данъчни облекчения. Сега ще се ограничим с кратки разяснения и напомняне да се възползвате от предоставената в законодателството възможност.
Данъчните облекчения за деца, както и за деца с увреждания бяха въведени и влязоха в сила от 01.01.2015 г. Те станаха факт, чрез приемане на нарочни текстове в Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) и бяха промотирани като механизъм, който има за цел „осигуряване на финансови стимули от страна на държавата за подпомагане отглеждането на деца в България и увеличаване участието на жените с деца на пазара на труда, както и за намаляване на детската бедност”.
Какъв е механизмът на действие на този вид данъчни облекчения?
Най-просто казано, когато родител на дете (или деца) на възраст до 18 години или родител на дете (или деца) с увреждания е реализирал доход през календарната година, който подлежи на данъчно облагане, същият може да намали този свой доход за нуждите на данъчното облагане, т.е. да обложи по-малка част от дохода. С други думи, намалява се размера на облагаемата основа и съответно се дължи и заплаща по-малък размер данък върху дохода, а ако този данък вече е удържан, съответната част от вече платеното към бюджета се връща на родителя. При хората получаващи доходи от труд, данъкът вече е начислен и удържан. В тези случаи съответната част от удържания данък се връща на работниците и служителите.
Приложими са два начина на ползване на данъчните облекчения:
1. Чрез работодателя по основно трудово правоотношение при определянето на годишния данък за този вид доходи. В тези случаи трябва в срок от 30 ноември до 31 декември 2024 г. да представите пред работодателя си декларация по образец, включително приложенията към нея.
Актуални образци на документите за 2024 г. можете да изтеглите от сайта на НАП:
https://nra.bg/wps/portal/nra/documents/documents_priority/53a41081-4fe6-497e-8252-553ab9caef26
2. С подаване на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2024 г. в компетентната Териториална дирекция на НАП. В тези случаи декларацията за ползване на данъчно облекчение за деца и/или данъчно облекчение за деца с увреждания се прилага към годишната данъчна декларация, като конкретният размер на облекчението се определя в Приложение № 10 (образец 2010).
Размер на данъчните облекчения за деца:
Конкретният размер на облекчението зависи от броя на децата и се приспада от сумата от годишните данъчни основи (основата, върху която се начислява данък) по чл. 17 от ЗДДФЛ до размера на тази сума.
Размери на данъчното облекчение за деца (по чл. 22в от ЗДДФЛ):
- при едно, ненавършило пълнолетие дете – данъчната основа може да се намали с 6000 лв., т.е. сумата за възстановяване на вече платен данък е до 600 лева;
- при две, ненавършили пълнолетие деца – данъчната основа може да се намали с 12 000 лв., т.е. сумата за възстановяване на вече платен данък е до 1200 лева;
- при три и повече, ненавършили пълнолетие деца – данъчната основа може да се намали с 18 000 лв., т.е. сумата за възстановяване на вече платен данък е до 1800 лева.
Размер на данъчните облекчения за деца с увреждания:
Размерът на данъчното облекчение за деца с увреждания (по чл. 22г от ЗДДФЛ) е 12 000 лв. за отглеждане на едно дете с 50 и с над 50 % вид и степен на увреждане, определени с влязло в сила решение на компетентен орган (ТЕЛК/НЕЛК), и се приспада от сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 от ЗДДФЛ до размера на тази сума. Сумата за възстановяване при вече платен данък е до 1 200 лева за всяко дете с увреждане.
Облекчението се определя според броя на децата с увреждания и няма ограничения за максималния му размер – например за две деца с увреждания размерът на облекчението ще бъде 24 000 лв., т.е. данъчната основа се намаля с 24 000 лева, а сумата за възстановяване при вече платен данък ще е до 2400 лв.
ВАЖНО!
Когато размерът на данъчното облекчение за деца е по-висок от сумата на годишните данъчни основи на декларатора, разликата може да се ползва от другия родител, съответно от другия приемен родител, близък или роднина, чрез подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2024 г. В тези случаи сумарно размерът на данъчното облекчение, ползван от двамата родители, съответно приемни родители, близки или роднини, не може да превишава допустимия размер според броя на децата.
Кой има право на данъчни облекчения за деца?
В своя сайт, Националната агенция по приходите посочва:
Могат да ползват данъчни облекчения за деца местните или чуждестранни физически лица, установени за данъчни цели в държава – членка на ЕС, или в друга държава – страна по споразумението за Европейско икономическо пространство (ЕИП), ако към 31 декември 2024 г. е:
- родител, който не е лишен от родителски права, и детето не е настанено извън семейството, и не е учредено попечителство или настойничество, или
- настойник или попечител – при учредено настойничество или попечителство, или
- член на семействата на роднини или близки – при настаняване на детето при роднини или близки, по смисъла на Закона за закрила на детето, за срок не по-кратък от 6 месеца, или
- приемен родител – при дългосрочно настаняване на детето за отглеждане в приемно семейство по смисъла на Закона за закрила на детето.
Също така е възможно тези данъчни облекчения да се ползват и от:
- родител, на когото не е предоставено упражняването на родителските права в случаите на развод, когато за него са налице всички необходими условия, описани в този текст;
- наследниците/заветниците на лице, което е починало през данъчната година и при условие че другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина, няма да ползва данъчното облекчение за съответната данъчна година; в този случай облекчението се ползва чрез подаване на годишна данъчна декларация за доходите на починалото лице (образец 2001в), като условията се прилагат към датата на смъртта, а не към 31.12.2022 г., както е в останалите случаи.
Важно условие, за да се възползвате от данъчното облекчение за деца, е да нямате неплатени публични задължения, подлежащи на принудително изпълнение.
Към 31 декември 2024 г. детето, за което може да се ползва данъчното облекчение, трябва да:
- е местно лице на държава-членка на ЕС, или на друга държава – страна по ЕИП;
- не е навършило пълнолетие. Данъчното облекчение може да се ползва включително за дете, което е навършило пълнолетие или е родено през 2023 г.
- не е настанено в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа на пълна държавна издръжка, в дом за деца, лишени от родителска грижа, или в дом за медико-социални грижи за деца.
В случай на смърт на детето, тези условия се прилагат към датата на смъртта.
Могат да ползват данъчни облекчения за деца с увреждания местни или чуждестранни физически лица, установени за данъчни цели в държава-членка на ЕС, или в друга държава – страна по споразумението за Европейско икономическо пространство, ако към 31 декември 2024 г. е:
- родител на дете с 50 и с над 50 % вид и степен на увреждане, който не е лишен от родителски права, и детето не е настанено извън семейството, и не е учредено попечителство или настойничество, или
- настойник или попечител на дете с 50 и с над 50 % вид и степен на увреждане – при учредено настойничество или попечителство, или
- член на семействата на роднини или близки на дете с 50 и с над 50 % вид и степен на увреждане – при настаняване на детето при роднини или близки по смисъла на Закона за закрила на детето за срок не по-кратък от 6 месеца, или
- приемен родител на дете с 50 и с над 50 % вид и степен на увреждане – при дългосрочно настаняване на детето за отглеждане в приемно семейство по смисъла на Закона за закрила на детето.
Също така е възможно тези данъчни облекчения да се ползват и от:
- родител, на когото не е предоставено упражняването на родителските права в случаите на развод, когато за него са налице всички необходими условия, описани в този текст;
- наследниците/заветниците на лице, което е починало през данъчната година и при условие че другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина, няма да ползва данъчното облекчение за съответната данъчна година; в този случай облекчението се ползва чрез подаване на годишна данъчна декларация за доходите на починалото лице (образец 2001в), като условията се прилагат към датата на смъртта, а не към 31.12.2024 г., както е в останалите случаи.
Важно условие, за да се възползвате от данъчното облекчение за деца с увреждания, е да нямате неплатени публични задължения, подлежащи на принудително изпълнение.
Детето, за което може да се ползва данъчното облекчение, трябва:
- към 31 декември 2024 г. да е местно лице на държава – членка на ЕС, или на друга държава – страна по Споразумението за ЕИП;
- към 1 януари 2024 г. да не е навършило пълнолетие;
- да не е настанено в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа на пълна държавна издръжка, в дом за деца, лишени от родителска грижа, или в дом за медико-социални грижи за деца.
Данъчното облекчение се ползва включително за годината, в която детето е починало, като тези условия се прилагат към датата на смъртта, а не към 31.12.2024 г., както е в останалите случаи.
Данъчното облекчение може да се ползва, включително за годината, през която са установени видът и степента на увреждане, както и за годината, в която изтича срокът на валидност на решението. За това облекчение трябва да е налице валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК, удостоверяващо вида и степента на увреждане на детето, за което ще се ползва облекчение.
Адв. Мирослав Димитров